mitológia az isteneket énekével és táncával vidító vízitündér az indiai regékben
szanszkrit, ‘ua.’, tkp. ‘vízen járó’
A rectio és még több tízezer szóban és írásban is használt idegen szó jelentése megtalálható a topszótár – idegen szavak szótárában. Az idegen szavak értelmezésében és megértésében további segítséget nyújt, hogy a szótárban egymástól elválasztva, csoportosítva láthatóak az egyes előfordulási témakörök szerinti magyarázatok, jelentések.
a középkorban német területeken élt, illetve az onnan Közép- és Kelet-Európába s utóbb az Egyesült Államokba elszármazott, sokáig jiddis nyelvű zsidósághoz tartozó (személy)
Askenáznak, Noé dédunokájának nevéből (1Móz 10,3), talán mert az ~ok egy Aschanien nevű német grófságban települtek meg legelőször
németPointe ← franciapointe ‘csúcs, hegy, csattanó’ ← késő latinpuncta ‘szúrás, csúcs’ ← latinpungere, punctum ‘szúr’ (a helyes forma poent volna, s az is volt a 19. században, de a poén2 magához hasonította)
angol, ’ua.’ ← középang (E)gypcien ’egyiptomi’ ← latinAegyptianus ’ua.’ ← görögAigüptosz ’ua.’ (a középkori Angliában a cigányokat egyiptomi eredetűeknek hitték)