vallás képrombolás, vallási mozgalom Bizáncban a 8. században, amely a templomokban elhelyezett vallásos képeket és szobrokat bálványozásnak minősítette és elpusztította
tudományos latiniconoclasmus ← görögeikonoklaszmosz ‘ua.’: lásd még: ikon | görögklaszmosz ‘szétzúzás’ ← klaó ‘tör’
történelem kémkedéssel és orgyilkossággal megbízott alacsony rangú japán szamuráj a középkorban
sport e harcosok fegyvertelen és fegyveres technikáját továbbfejlesztő nagytudású harcművész
japán, ‘lopakodó, kém’ ← nin ‘lopakodás, láthatatlan maradás’
A chanson de geste és még több tízezer szóban és írásban is használt idegen szó jelentése megtalálható a topszótár – idegen szavak szótárában. Az idegen szavak értelmezésében és megértésében további segítséget nyújt, hogy a szótárban egymástól elválasztva, csoportosítva láthatóak az egyes előfordulási témakörök szerinti magyarázatok, jelentések.
történelem ókori közép-itáliai nép, amely a latinnal rokon nyelvet beszélt, és a századok során a latinokkal összeolvadt (e folyamat kezdetét tükrözi a monda a ~ nők elrablásáról)
latinSabini, saját nevükön Safineis, vsz. azonos a szamnita megnevezéssel
latinGehenna ← héberGé-Hinnom ‘Hinnom völgye’ (szakadékos völgy az ókori Jeruzsálem határában, ahol az ősidőkben gyermekáldozatok tüzei égtek), lásd még: zsén
történelem hegypárti, a nagy francia forradalom nemzetgyűlésének legradikálisabb pártja
francia, ‘ua.’, tkp. ‘hegylakó’ ← montagne ‘hegység, hegyvidék’ ← népi latinmontaneus ← latinmontanus ‘hegyes, hegyi’ ← mons, montis ‘hegy’ (a ~-ok az ülésterem legfelső padsorait foglalták el)
olasz, ‘ua.’: mano ← latinmanus ‘kéz’ | sinistro ← latinsinister ‘bal, balkezes’, eredetileg ‘szerencsés’ (a római augur délnek fordulva jósolt, s így balra esett a jó jelt hozó kelet), utóbb ‘baljós, szerencsétlen’ (a görög jóslási szokás alapján, mely északot tüntette ki)