néprajz csekély lélekszámú, Nyugat-Szibéria nagy területein szétszórva élő népek (enyec, szelkup, nganaszan stb.) csoportneve
néprajz e népek valamelyikéhez tartozó személy
nyelvtan összefoglaló neve e népcsoport nyelveinek, amelyek az uráli nyelvcsalád egyik ágát alkotják
oroszszamojed ‘ua.’, tkp. ‘önmagát evő’ (népetimológiás forma, e népeket ui. emberevőknek híresztelték) ← lapp Same-jemne ‘Lappföld’ (a Kola félszigeten régebben lappok és ~ek is éltek)
A konstitutív és még több tízezer szóban és írásban is használt idegen szó jelentése megtalálható a topszótár – idegen szavak szótárában. Az idegen szavak értelmezésében és megértésében további segítséget nyújt, hogy a szótárban egymástól elválasztva, csoportosítva láthatóak az egyes előfordulási témakörök szerinti magyarázatok, jelentések.
latinkicsinyítő képzőspagina: VAGY ‘írótábla, lap’ ← fagus, eredetileg pagus ‘bükkfa’ (ebből készültek az írótáblák), VAGY ‘papiruszlap’ ← pangere, pactum (tkp. pag-tum) ‘rögzít’ (ti. papiruszsás csíkjaiból, ahogy az ilyen lap készült)
németHokuspokus ← torzított latinhocus-pocus ‘ua.’ ← (?) hoc est corpus (meum) ‘ez az (én) testem’ (a kenyér átváltoztatásának "varázsigéje" a misében)