a görög ábécé huszadik betűje, ←, Y, ókori hangértéke ü
középkori latinypsilon ‘ua.’ ← görögü pszilon ‘csupasz, egyszerű (ti. egytagú) ü’ (a bizánci korban már ugyanúgy hangzott a kétbetűs ei és oi is, vagyis i-nek)
A ipszilon és még több tízezer szóban és írásban is használt idegen szó jelentése megtalálható a topszótár – idegen szavak szótárában. Az idegen szavak értelmezésében és megértésében további segítséget nyújt, hogy a szótárban egymástól elválasztva, csoportosítva láthatóak az egyes előfordulási témakörök szerinti magyarázatok, jelentések.
kiejtése: deszcenzusz ad inferoszvallás Jézus alászállása a poklokra halála és feltámadása között, hogy a jámborok lelkét "a pokol tornácáról" a mennybe vezesse (a Biblián kívüli ókeresztény hagyomány szerint)
latin ‘leszállás az alvilágba’: descendere, descensum ‘leereszkedik’, lásd még: deszcendens | ad ‘-hoz’ | többes száminferi ‘az alvilág’ ← infer ‘alsó’
kémia erős szagú, molyirtó szerként és festékek, műanyagok előállításához használt kristályos ciklikus szénhidrogén-vegyület, a kőolajlepárlás egyik terméke
németNaphthalin ‘ua.’: lásd még: nafta | -in (vegyületre utaló toldalék)