nyelvtan a köznapi életben beszélt, az irodalmitól szókincsében és szerkezetében eltérő (nyelvváltozat, pl. a ~ latin a császárkorban, amely az újlatin nyelvek forrása lett)
tudomány szakszerűtlen, tudománytalan, (népszerűsítés céljából) túlzottan egyszerűsített, felszínes
A vulgáris és még több tízezer szóban és írásban is használt idegen szó jelentése megtalálható a topszótár – idegen szavak szótárában. Az idegen szavak értelmezésében és megértésében további segítséget nyújt, hogy a szótárban egymástól elválasztva, csoportosítva láthatóak az egyes előfordulási témakörök szerinti magyarázatok, jelentések.
vallás Mária hálaéneke, amelyet az Erzsébettel való találkozáskor mondott (Lukács evangéliuma szerint)
ez mint a zsolozsma naponkénti imádsága
zene ennek a szövegnek oratorikus feldolgozása (pl. Bachtól)
latinMagnificat (anima mea Dominum) ‘Magasztalja (lelkem az Urat)’ ← latinmagnificare ‘magasztal’, tkp. ‘naggyá tesz’: magnus ‘nagy’ | facere ‘tesz vmivé’ (az ima kezdő szavai)
állattan izmos termetű, groteszkül lapos pofájú, kedvtelésből tartott kutyafajta, amelyet eredetileg állatviadalra, bikák elleni harcra tenyésztettek ki
angolbulldog ‘ua.’, tkp. ‘bikakutya’: bull ‘bika’ | dog ‘kutya’
történelem, jogtudomány királyi tetszvényjog, az uralkodó, ill. az állam előjoga, hogy az adott ország katolikus egyházát érintő pápai intézkedéseket felülbírálja
latin, ‘ua.’: lásd még: placet | regius ‘királyi’ ← rex, regis ‘király’