latinres publica ‘közügy, közjó, államérdek, államhatalom’: res ‘dolog, ügy, érdek’ | publicus, eredetileg populicus ‘nyilvános, közös, az egész néppel kapcsolatos’ ← populus ‘nép’
A respublika és még több tízezer szóban és írásban is használt idegen szó jelentése megtalálható a topszótár – idegen szavak szótárában. Az idegen szavak értelmezésében és megértésében további segítséget nyújt, hogy a szótárban egymástól elválasztva, csoportosítva láthatóak az egyes előfordulási témakörök szerinti magyarázatok, jelentések.
európai, főleg francia lakos Algériában a gyarmati időszakban
francia, ‘ua.’, tkp. ‘feketelábú’: pied ← latinpes, pedis ‘láb’ | noir ← latinniger ‘fekete’ (talán arra utalt, hogy az európaiak fekete lakkcipőben jártak, esetleg a ~ először a bennszülött algériaiak csúfneve volt, mert mezítláb jártak)
tudomány antropológiai iskola, amely Darwinnak a létharcról és a természetes kiválasztódásról szóló tanait az élővilágról az emberi társadalomra is kiterjeszti
vallás egyházközség, gyülekezet (főleg a protestáns egyházakban)
középkori latinecclesia ‘gyülekezet, egyház, gyülekezeti hely, templom’, lásd még: ekklészia (újlatin származékai: francia église, spanyol iglesia, portugál igreja, olasz chiesa ‘templom, egyház’)